
Reykjahlíd
meta: městečko na N1 při severním okraji jezera Mývatn
satelit: maps.google.cz/ po zadání souřadnic
65.645872,-16.915598
(místo určuje zelená šipka)
notes: nejvýznamnější středisko u jezera Mývat V Severovýchodním Islandu. Po výbuchu Krafly v roce 1727 zaplavil o dva roky později neustávající proud lávy vesnici a zcela ji zničil. Zázračně zůstal uchráněn dřevěný kostelík. Proud lávy ho minul o několik metrů. V roce 1972 tu byl postaven nový kostel.
vizit: 070813, 110811
foto: vlastní viz vizit-islandem4b.webnode.cz/severni-island/reykjahlid/
glosa: z knížky Jana Buriana "Sága o cestě na Isdland" (čevenec 1994)
"...(islandsky "Dýmová stráň"), původně největší statek na Islandu (více než dvakrát větší než Lucembursko), který si získal slávu už ve 14.století, kdy se na jeho území v Námaskardu těžila síra a vyvážela se do Evropy. Střelný prach z této síry vyrobený nemohl chybět v žádné válce. Teprve v 19. století byly zloženy další doly i jinde. V letech 1724-1729 běsnící vulkány rozpoutaly pětileté "Mývatenské ohně", lávové proudy zničily několik statků v okolí a dovalily se až k reykjahlídskému kostelu. Tam se zastavily, což věřící připisují zázraku a my ateisté si s tím nevíme rady. Během erupce se prý z kostela na kopci stal kostel v rovině, protože na Islandu je normální, že když nejde Mohamed k hoře, přijde hora k Mohamedovi."
plus: Teprve při druhé návštěvě reykjahlídského kostela jsme si lépe povšimli dřevořezby na kazatelně, která dokresluje pověst tak, že proudy lávy tou dobou kostelík vlastně sevřely z více stran.
odkazy: