Krafla

meta: severovýchodně od jezera Mývatn

satelit: maps.google.cz/ po zadání souřadnic 

65.722335,-16.793933         kráter Leirhnjúkur

65.713475,-16.775179         začátek výstupu

65.718452,-16.754365         kráter Viti

(místo určuje zelená šipka)

notes: na první pohled obyčejná hora na Severovýchodním Islandu, vysoká818 metrů.  Nazývá se tak i celá okolní vulkanická oblast, geotermální elektrárna a řada erupcí, i z docela nedávné doby, jejichž následkem vzniklo nejpodivnější lávové pole na Islandu. Jedním z mnoha sopouchů podél centrálního vulkánu je 320 metrů široký kráter Viti (Peklo). Kaldera Krafla je místy překrytá lávou z roku 1984. Leirhnjúkur je neuvěřitelná trhlina, která vznikla v srpnu 1727 a je hlavní atrakcí Krafly. Odtud pocházela láva, která tekla přes Reykjahlíd.

vizit: 070813, 110811

foto: vlastní viz vizit-islandem4b.webnode.cz/severni-island/krafla/

glosa: z knížky Jana Buriana „Sága o cestě na Island“ (červenec 1994)

„…Vyrazili jsme na Kraflu. Nejdřív jsme okukovali potrubí geotermální elektrárny, momentálně mimo provoz neboť elektřiny na Islandu je přebytek, a pak jsme šplhali stále výš a výš, až nás zcela odzbrojila zeleň jezírka v kráteru Viti…Na závěr…jsme si dali dvouhodinový výlet ke kráteru Krafly zvanému Leirhnjúkur, který byl v akci naposledy před deseti lety…“Co je to za lávu?“ ptám se Kristin a ukazuji na pole pokryté zeleným mechem. „To je ještě ta z roku 1729, ta deset let stará je támhle a je úplně černá.“…Noc, napadne mne nejdřív. Na chvilku se ztratily všechny barvy a pohybujeme se jakoby v černobílém filmu. Temná hmota a sem tam dým ze sirného praménku. Za chvíli ovšem začínáme rozlišovat odstíny šedé, hnědavé, ale i rudnoucí a bělavé lávy. Černá řeka se nám před očima valí z kráteru do údolí, i když už se deset let ani nepohnula…

=Reykjavík - 5. září 1984 (ČTK) – Dramatickou podívanou připravila v noci na dnešek obyvatelům Islandu sopka Krafla, když krátce po půlnoci vypustila páru do výše 5000 metrů a začala chrlit rozžhavenou lávu, z níž část směřovala k nedaleké geotermální elektrárně. Proud lávy se však včas zastavil a aktivita sopky se začala k ránu snižovat. Sopka se opět probudila po třech letech, ale dnešní výbuch byl nejsilnější od roku 1975, když předtím byla nečinná 230 let. Geologové byli schopni vydat varování pět hodin před výbuchem…

=Reykjavík – 10. září1984 (ČTK) – Ze sopečné činnosti na severu Islandu se stal ojedinělý přírodní div – podle slov vulkanologů nebyly dosud nikdy aktivní všechny sopky v jedné oblasti naráz. Výbuchy začaly před týdnem, když se na asi desetikilometrovém úseku objevila v zemi trhlina, z níž se vyvalila hustá rudá láva. Prozatím vyteklo na ploše dvaceti čtverečních kilometrů 50-80 miliónů krychlových metrů lávy. Vulkanologové nyní nedokáží předpovědět, co bude následovat. Věcné škody dosud hlášeny nebyly…“

odkazy:

cs.wikipedia.org/wiki/Krafla

en.wikipedia.org/wiki/Krafla

www.360island.cz/virtualni-prohlidky/island-krafla-viti.html  

www.360island.cz/virtualni-prohlidky/island-krafla-viti-vrchol.html

www.360island.cz/virtualni-prohlidky/island-krafla-leirhnjukur-jezirko.html

www.360island.cz/virtualni-prohlidky/island-krafla-leirhnjukur-sira.html

Vytvořte si webové stránky zdarma! Webnode