
Möðrudalur
meta: oáza uprostřed pustiny nalevo od N1 z Egilsstaðiru k Mývatnu
satelit: maps.google.cz/ po zadání souřadnic
65.374322,-15.884171
(místo určuje zelená šipka)
notes: farmu Möðrudalur si mohou půlhodinku prohlédnout cestující autobusem z Egilsstaðiru na Mývatn. Čas vystačí k nahlédnutí do kostelíka, na hřbitov u něj, ke spatření obytných a hospodářských objektů, ojedinělé čerpací stanice pohonných hmot i k návštěvě kavárničky Fjalla-kafi, spíš bistra s toaletami. Do fotogalerie jsme přiřadili snímky z cesty z Eggilstadiru do Möðrudaluru kolem zajímavého vodopádu, působivé pustinné scenérie, sopečného kráteru, zejména však přitažlivé hory Herðubreið (více v odstavci plus).
vizit: 110811
foto: vlastní viz vizit-islandem3b.webnode.cz/vychodni-island/
glosa: z knížky Jana Buriana „Sága o cestě na Island“ (červen 1994)
„…Nejvýše položený statek na Islandu (470 m). Zajímavý kostel s oltářem a poněkud netradičním naivistickým obrazem (Kázání na hoře) od místního sedláka Jóna Stefánssona, který kostel postavil v roce 1949. Naproti kostelu je méně naivistický motorest...“
plus: Za dobré viditelnosti je z farmy jedinečný pohled jihozápadním směrem na horu Herðubreið, vysokou 1682 m, kterou prý sami Islanďané vybrali ve speciální anketě za nejkrásnější horu na ostrově. A to měli na výběr kupříkladu Hvannadalshnjúkur v jižní části ledovce Vatnajnajökull, s 2119 m nejvyšší horu Islandu, legendami opředenou Heklu, vysokou 1491 m, Snæfellsjökull se Sněžnou horou, 1446 m vysokou nebo reykjavickou oblíbenkyni, sice jen 909 m vysokou horu Esju, která je však pořád na očích a barevně se ráda proměňuje.
odkazy:
en.wikipedia.org/wiki/Modrudalur
www.geolocation.ws/v/K/en:Modrudalur/mrudalur/en